1 Ocak 2009 Perşembe

CUMA SOHBETLERİ-5(İYİLİK VE KÖTÜLÜK SİMGELERİ VE KIZILDERİLİ REİS )
iyilik=sevapkötülük=günahher yaptıklarımız bu iki kavram arasında gidip gelir .kimi zaman iyi taraflarımız kimi zamanda kötü taraflarımızı ortaya koyar .hayatımızı bu şekilde yaşamaya çalışırız aslında iyilik ve kötülüğe çok güzel bir örnek KIZILDERİLİ REİS VERMİŞ;


Yaşlı Kızılderili Reis kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeği izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve oniki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı.
Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için biri yeterli gözükürken niye ötekinin de olduğunu, hem niye renklerinin illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. O merakla sordu dedesine.
Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı. “Onlar” dedi, “benim için iki simgedir evlat.”
“Neyin simgesi” diye sordu çocuk.
“İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.”
Çocuk, sözün burasında, mücadele varsa, kazananı da olmalı diye düşündü ve her çocuğa has bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:
“Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?”
Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa:
Hangisi mi evlat? Ben hangisini daha iyi beslersem!”

4 yorum:

Paşa dedi ki...

doğru çok güzel bir hikaye...

Sevde dedi ki...

Gerçekten güzel...
Çok akıllıca..

GeCe dedi ki...

hangisini beslersen o kazanacak ancak bu sadece iyi ve kötü için değil herşey için geçerli yetenekler, eğilimler vs. hangisine ağırlık verirsek o özelliğimiz iyileşir

googler dedi ki...

It seems different countries, different cultures, we really can decide things in the same understanding of the difference!
nike shoes