23 Nisan 2009 Perşembe

23 nisan dünyada ilk tek çocuk bayramı


Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. 23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, bugün dünyadaki tek çocuk bayramı olarak dünya çocuklarının da katılımıyla coşkuyla kutlanacak.

Pamukkale Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın’ın "23 Nisan Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı’nın Tarihçesi" başlıklı çalışmasına göre, 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılınca TBMM, 1 Kasım’ı Milli Hakimiyet Bayramı kabul etti.

Resmi olarak 1 Kasım gözükse de Meclis’in açılış tarihi olan 23 Nisan "Milli Hákimiyet Bayramı" olarak kutlanmaya başlandı. Çocuk bayramı ise Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin yani bugünkü ismiyle Çocuk Esirgeme Kurumu’nun 23 Nisan 1927’de bugünü "Çocuk Bayramı" ilan etmesi ile başlatıldı.

Bu ilk ’Çocuk Bayramı’nı Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa himaye etti. Etkinlikler sırasında Mustafa Kemal Paşa, arabalarından birini çocuklara tahsis etti ve Cumhurbaşkanlığı Bandosu’nun Çocuk Sarayı’nda konser vermesini sağladı. Yine o yıl ilk defa Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bir binası Çocuk Sarayı yapıldı ve düzenlenen çocuk balosuna İsmet İnönü’nün çocukları da katıldı.

1928’deki törenlerde ise çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılmış ve ailelerin bakımlı nesiller temin amacıyla ’Gürbüz Çocuk’ yarışmaları düzenlenmişti. Bu yarışmalardan birinde Başbakan İsmet Bey’in (İnönü) oğlu Erdal da birinci seçilmişti.

Haberdeki fotoğrafta ise 1929 kutlamalarında Atatürk ile Ömer İnönü görülüyor.1933’teki törenlerde Atatürk, çocukları makamında kabul edip, onlarla sohbet etti. Sonraki yıllarda liderler Atatürk’ün bu davranışını benimseyerek uygulamaya koydular ve bu tavrı gelenekselleştirdiler.
ATATÜRK ÜN ÇOCUKLARA VE GENÇLİĞE VERDİĞİ ÖNEM ÇOK ÖNEMLİ ......
RUHU ŞAD OLSUN ....
TÜM DÜNYA ÇOCUKLARIN BAYRAMI KUTLU OLSUN...

0 yorum: