22 Ocak 2010 Cuma

CUMA SOHBETLERİ 49 KARTAL VE TAVUK


Bir zamanlar, büyük bir dağda kartallar yuva yaparlarmış.

Bir kartal da 4 tane yumurtası ile bu dağda yaşıyormuş. Bir gün bir deprem olmuş. Ve yumurtalardan
bir tanesi dağdan yuvarlana yuvarlana vadide yer alan bir çiftliğe kadar düşmüş.

Bu çiftlik bir tavuk çiftliğiymiş.

Çiftlikteki tavuklar, bu değişik ve normalden büyük yumurtayı sahiplenmeye karar vermişler. Yaşlı bir tavuk bu yumurtayı ve içinden çıkacak yavruyu, koruması altına almış.

Bir gün, küçük kartal doğmuş. Çevresinde tavukları görmüş ve kendini bir tavuk zannetmiş. Bütün tavuklar da ona bir tavuk gibi davranmışlar. Ailesini de çok seviyormuş. İçinden, bazen, “ben kimim?” sorusu geçiyormuş.

Ama o bir tavukmuş. Bunu böyle bilmeliymiş.

Birgün çiftlikte oyun oynarlarken, yukarı baktığında bir grup kartalın özgürce uçtuklarını görmüş. "Aman Allah’ım, ne kadar güzel uçuyorlar. Ben de onlar gibi uçmayı çok isterdim" demiş. Tavuklar, bu düşünceye hep birlikte gülmüşler.

"Sen bir tavuksun ve tavuklar uçamazlar" demişler.

Küçük kartal, artık daha sık gökyüzüne bakıyor ve uçan kartallar gibi uçmak, özgür olmak istiyormuş. Ne zaman bu düşüncesinden arkadaşlarına, ailesine bahsetse, hep şu cevabı alıyormuş. "Sen bir tavuksun. Bırak bu hayalleri."

Zamanla, küçük kartal da bu düşünceyi kabul etmiş. Hayal kurmaktan vazgeçmiş ve hayatını bir tavuk olarak yaşamaya karar vermiş. Ve hayatının sonu geldiğinde de bir tavuk! olarak ölmüş.

Kıssadan hisse: Ne olduğunu düşünürsen, o olursun. Eğer, hayatınızın herhangi bir zamanında, kartal olma hayalini kurarsanız, hayallerinizi takip edin. Tavukların sözlerini değil.


SELAMLAR VE SEVGİLER....8 yorum:

GeCe dedi ki...

dooğru

đerkenαя dedi ki...

Esselamü aleyküm ve rahmetullah...
Allah razı olsun hikaye muhteşemdi. kıssadan hisse almak lazım. Önemli olan ne olduğumuzda değil ne olmak nerede olmak istediğimiz..
Baki sevgi ve saygılarımla..
Cumamız mübarek olsun..

*kelebek*** dedi ki...

TAVUKLARIN SÖZÜNÜ DİNLEMİYECEM AMAAA,,,, NEDEN BU KADAR ÇOK TAVUK VAR ????ben kartalım ,ben kartalım ,beeennn uçuyoruuuummm;))))

Paşa dedi ki...

çok doğru ablacım ...

Adsız dedi ki...

Ben almanyadan sevgi, gercekten cok guzel bir blog, eger twitter veya facebook sayfasi varsa hemen
ekliycegim.

Adsız dedi ki...

buy tramadol legal purchase tramadol online - buy tramadol with paypal

Adsız dedi ki...

tramadol 50 mg buy tramadol with paypal - buy tramadol cod

Adsız dedi ki...

can you buy tramadol online or buy tramadol 50mg or buy tramadol dog or buy tramadol with mastercard or vet tramadol no prescription or order tramadol 200 mg or tramadol 325 mg high