5 Şubat 2009 Perşembe

BALIKÇIAmerikalı zengin işadamı, bir iş seyahati sırasında küçük bir Meksika kıyı kasabasına uğrar. Limanda gezerken, ağzına kadar balık dolu küçük bir teknenin içinde oturan bir balıkçı dikkatini çeker. Merakla yanına yaklaşır ve sorar,
- “Merhaba, bu balıkları yakalamak ne kadar zamanını aldı ?
Balıkçı, tümünü bir-iki saate yakaladığını söyler.
İşadamı bu kez, niçin daha uzun süre kalıp daha fazla balık yakalamadığını sorar.Balıkçı, ailesinin geçimi için bu kadarının yettiğini söyler.Amerikalı işadamı merakla balıkçıya kalan zamanını nasıl geçirdiğini sorar.
Balıkçı anlatır..., - “Geç vakit yatarım, sabah birazcık balık yakalarım. Sonra çocuklarımla oynarım,öğlende de karım Maria ile biraz siesta yaparım.Akşamları, amigolarla beraber gitar çalıp şarap içeriz, eğleniriz. Dolu ve meşgul bir yaşantım var senyör .”Amerikalı gerinerek, - “Benim Harvard'dan MBA'm var ve sana yardım edebilirim. Balık tutmak için daha çok zaman ayırmalı ve daha büyük bir tekne ile çalışmalısın.Bu tekneden elde edeceğin gelirle daha büyük tekneler alırsın. Kısa sürede bir balıkçı filosuna sahip olursun.Böylelikle, yakaladığın balığı aracılara değil doğrudan doğruya işleme tesislerine satarsın. Hatta kendi balık fabrikanı bile kurabilirsin. Balıkçılık sektöründe bir numara olursun.” Ve Amerikalı devam eder, - “Tabii bunları yapman için öncelikle bu küçük balıkçı kasabasını terk edip MexicoCity'ye , daha sonra Los Angeles'e ve en sonunda holdingini genişletebileceğin NewYork'a yerleşirsin.” Balıkçı düşünceli vaziyette sorar;- “Peki senyör , bu anlattıklarınız ne kadar zaman alır ?”
Amerikalı yanıtlar, - “15-20 yıl kadar”
- “Peki bundan sonra senyör ?” diye sorar balıkçı.Amerikalı güler, - “Şimdi anlatacağım en iyi tarafı! Zamanı geldiğinde, şirketini halka açarsın ve şirketinin hisselerini iyi paraya satarsın! Kısa zamanda zengin olup milyonlar kazanırsın!”
- “Milyonlar?” der Meksikalı,
- “ Eee ... sonra senyör ?”
Amerikalı, - “Ondan sonra emekli olursun. Geç vakitlerde yatabileceğin küçük bir balıkçı kasabasına yerleşirsin, istersen zevk için biraz balık tutarsın, çocuklarınla oynayacak, karınla siesta yapacak zamanın olur, akşamlarıda arkadaşlarınla şarap içip, gitar çalarsın. Nasıl, mükemmel değil mi?”
“ Senyör zaten ben karımla ve çocuğumla böyle bir hayat yasıyorum neden böyle bir hayat için 20 sene bakliyeyim.”
NE KADAR GÜZEL DEĞİLMİ ARKADAŞLAR...

10 yorum:

Yelda dedi ki...

Çok güzelmiş teşekkürler paylaşım için

pinokyoörgü07 dedi ki...

ah keşke herşeyden vazgeçip küçük bir kulübede azla yetinip yaşayabilsek ama olmuyor

SMİLENA dedi ki...

harika bir hikayeymiş.iyi ki paylaşmışın bizimle.

Paşa dedi ki...

harika bir hikaye bunu daha önce duymamıştım.ozaman herkes ibret alsın diyorum.elimizdeki imkanları ve canlı hediyelerin kıymetini bilmeliyiz...

NeS dedi ki...

harikaaa...

GeCe dedi ki...

ben de duymamıştım tam eşimin anlayışı ona da okutmalıyım

NEŞELİ GÜNLER dedi ki...

SÜPER YA İŞTE BU HİKAYEYİ BİLMİYORDUM HARİKA.

nextina dedi ki...

cok guzel
cok etkilendim
devamini beklerim ;)

RoNaLDiNHo dedi ki...

çok teşekkürler harika bi hikaye

Kirpikteki Gözyaşı dedi ki...

Gerçekten çok güzel! Böyle hikayaler paylaştığın için çok teşekkürler. Ayrıca yorumların için de teşekkür ederim:)