16 Ekim 2009 Cuma

cuma sohbetleri 38 ALLAH YETEREbû Hüreyre'den rivayet edildiğine göre; Resûlullah Efendimiz (sav), İsrailoğullarından bir adamı anlattı. O adam, İsrailoğullarından birinden ödünç olarak bin dinar vermesini istedi.

Para sahibi:

- Şahit tutacağım şahitleri bana getir, dedi. Ödünç isteyen adam:

- Şahit olarak Allah yeter, dedi. Para sahibi bu defa da:

- O halde bana kefil getir, dedi.Adam:

- Kefil olarak Allah yeter, dedi. Bunun üzerine para sahibi:

- Gerçekten doğru söyledin, dedi ve belli bir süreye kadar ona bin dinar verdi. Derken, borç alan adam deniz yolculuğuna çıktı ve işini gördü. Sonra borçlandığı adama gelmek üzere binmek için bir gemi aradı. Çünkü belirledikleri ödeme tarihi geliyordu. Fakat adam, bir gemi bulamadı. Bunun üzerine kalın ve kuru bir ağaç parçası alıp onu oydu. İçine bin dinar ile o arkadaşına yazdığı bir mektubu koydu. Sonra o oyuk yeri sıkıca kapatıp düzeltti. Ve onu deniz kenarına getirerek;

"Allahım! Sen biliyorsun ki, falan kimseden ben bin dinar ödünç istedim. O benden bir kefil istediğinde ben 'Kefil olarak Allah yeter' dedim.

O, Sen'in kefaletine razı oldu. Benden bir şahit istediğinde,

ben yine 'Şahit olarak Allah yeter' dedim. O da Sen'in şahitliğine razı oldu.

Vadesi gelen şu parayı ona ulaştırmak için bir gemi bulmaya çalıştım, ama bulamadım. Artık ben şu bin dinar borcumu Sana emanet ediyorum" dedi ve onu denize attı.

Nihayet o emanet denize girdi ve kendisi oradan ayrıldı. Adam, kendisini memleketine götürecek bir gemi bulmaya çalışırken; alacaklı da onun dönmesini umarak kıyıya gelmiş, onu gözlüyordu.

O sırada aniden içinde para olan tahta parçasını kıyıda gördü. Yakacak niyetiyle onu alıp evine götürdü. Evde onu parçalayınca içindeki parayı ve mektubu gördü.

Sonra borçlu adam geldi ve alacaklıya bin dinarı uzatarak:

- Vallahi, paranı zamanında sana getirebilmek için devamlı gemi aradım, fakat bundan önce bulamadım, dedi. Alacaklı adam:

- Sen bana bir şey göndermedin mi, diye sordu.

Borçlu: - Şu geldiğim günden önce bir gemi bulamadığımı sana söylüyorum, cevabını verdi. Bunun üzerine alacaklı:

- Şüphesiz Allah, tahta parçası içinde gönderdiğin borcunu senin namına ödedi. Artık getirdiğin şu bin dinarı güle güle götür ve harca, dedi.
ALLAH CC GÜVENEN VE DAYANAN HER İNSAN MUTLAKA O NUN YARDIMINA NAİL OLUR
SEVGİLERİMLE HAYIRLI CUMALAR VE HAFTA SONLARI

6 yorum:

tosbagalar dedi ki...

Herzamanki gibi çok güzel bir hikaye Allah'a güvencimizi hiç yitirmeyelim.

sevil dedi ki...

Çok teşekkürler,yazılarınız her defasında bana ferahlık veriyor.En sıkıldığım anlarda da benim sözüm,''benim büyük sıkıntım var yerine benim büyük allahım var''sözüdür.Sevgiler.

Paşa dedi ki...

teşekkürler yine güzel bir hikaye hayırlı cumalar:)

Ceyda'nın Bahçesi dedi ki...

Allah doğru kulun yardımcısıdır.hayırlı cumalar ve haftasonları

Anne İş'te dedi ki...

ALLAH YETER!

HAYIRLI BİR HAFTA DİLİYORUM

GeCe dedi ki...

e kim koymuş parayı denize